FAQ - BEMOSS

FAQ

obývačka s modrým gaučom a obrazom na stene a pred ním modrá stolička machovy obraz, stabilizovany mach, machová stena, machová dekorácia

FAQ

Mach je prírodný produkt ktorý skutočne vyrástol v prírode a bol ručne pozbieraný. Počas procesu stabilizácie bol ale zastavený jeho rast a teda už viac nie je živým. Preto naše machové steny nepotrebujú ani kvapku vody, denné svetlo či iné potreby živých rastlin.

Z machu je tak možné vytvárať rôzne dizajnové prevedenia stien či používať mach na dekorácie inak ťažkých priestorov kde by klasické živé steny nemali šancu prežiť.

Pre inštaláciu machovej steny BEMOSS® nie je potrebná žiadna špeciálna predpríprava vašej steny. Naše steny inštalujeme na všetky typy stien a to na betónové , drevené či sádrokartónové steny. Váha machových stien je približne 12-14kg na m2 steny a preto aj sádrokartónové steny úplne bez problémov udržia naše steny. 

K našim stenám nemusíte priviesť rozvod vody či kupovať špeciálne svetlá na ich prežitie, ako je tomu pri živých stenách.

Mach má svoju prirodzenú vôňu. V prvých dňoch či týždňoch (podľa veľkosti plochy steny) budete našu machovú stenu cítiť v interiéri. Je to úplne bežné kedže sa do interiéru vložil prvok ktorý tam pred tým nebol. Ľudia sa rozdeľujú len na dve skupiny a to tí ktorým mach voňia a tí ktorým smrdí 🙂

Jedno je ale isté, táto prírodná vôňa po čase ustane a vy už ju nebudete cítiť.

Životnosť machových stien či obrazov je niekoľko rokov. Záleží tu od druhu machu ktorý si zvolíte, každý mach má inú dĺžku času počas ktorej vám bude spríjemňovať váš interiér.

V prvom rade si vysvetlíme čo pri machu znamená životnosť. Životnosťou máme na mysli čas počas ktorého si udržuje svoju farebnú stálosť. Klasicky ako hocijaká iná vec vo vašom interiéri aj naše steny z machu či obrazy strácajú farbu pod UV žiarením. Ak teda machovú stenu umiestníme na priame slnko, jej živnosť bude kratšia ako inej steny, ktorú by sme umiestnili mimo priameho svetla.

Ako jeden z mála výrobcom používame farby ktoré sú UV odolné a teda vydržia dlhšie než bežné machy ktoré sa dajú kúpiť v rôznych dekor obchodoch.

Mach teda prirodzene stráca počas rokov svoju farbu. Neznamená to ale že po napríklad 8 rokoch bude zo zelenej steny, stena biela. Ale znamená to že bude o niekoľko odtieňov svetlejšia.

Životnosti:

lišajník 8-10 rokov, flatmoss 4-6 rokov, bolmoss 5-8 rokov, Siberian 5-8 rokov, rastliny 3-5 rokov.

Machové steny sú počas procesu stabilizácie ošetrené aj insekticídom proti hmyzu ktorý sa môže nachádzať v machu. My používame ešte aj repelentnú zložku ktorá odpudzuje hmyz aj počas samotnej existencie vytvorenej steny či obrazu.

Aby tieto zložky odpudzujúce hmyz fungovali správne, je potrebné aby vlhkosť v prostredí kde je stena bola medzi 40-70%. V takomto rozpätí zložky ktoré odpudzujú hmyz plne fungujú a vaša stena sa tak nestane žiadnym lákadlom na potvorky.

NIE! Tu píšeme výrazné NIE , nakoľko internetom a u nie zrovna správne informovaných samoexpertov na výrobu machových obrazov, môžete nájsť podobné info o tom ako sem tam rozprašovať vodu na váš obraz.

Toto je bohužial hrubý omyl a veľmi nás mrzí že aj takýto ,,výrobcovia,, existujú.

Prečo je to taký problém? Mach je počas procesu stabilizácie ošetrený minerálmi, soľami , látkami proti hmyzu a samozrejme aj farbou. Všetky tieto zložky držia na povrchu machu, preto ak začnete vaše machové steny polievať či rozprašovať na ne vodu, začnete si pomaly tieto účinné zložky ako aj farbu vymývať. ( a to predsa nechceme ) Stále viac a viac skracujete životnosť vašej steny a môžete si ju takto skutočne veľmi rýchlo nenávratne zničiť.

Preto, žiadna voda!

Častá otázka je tá, či z machovej steny nebude lapač prachu a či na machovú stenu padá prach.

Áno machová stena či obraz je hmotný produkt, čiže áno sadá naň prach. Čo je ale veľmi zaujímavé je to, že tento prach sadá na machové steny vo výrazne menšom množstve než na iné veci v dome. Je to spôsobené tým že machová stena neustále pracuje s vlhkosťou. Ako vlhkosť počas dňa či dní stúpa a klesá, vytvára tým vírenie, ktoré bráni ľahkému usadaniu prachu. Na machovej stene by ste tak začali vidieť prach až napríklad po cca 18-24 mesiacoch.

Našim klientom odporúčame jednoduchú prevenčnú metódu voči prachu. Aspoň raz za cca 3 mesiace, pomocou napríklad fénu a studeného vdzuchu ofúkať machovú stenu či obraz a tým ho zbavíte mikro čiastočiek ktoré ešte nie je vidno.

Pre vytvorenie našej cenovej ponuky potrebujeme 3 základné údaje a to:

– rozmer steny ktorú si želáte realizovať

– adresu dodania a montáže machovej steny

– foto aktuálnej steny na ktorú budeme umiestňovať našu machovú stenu

 

po týchto základných údajoch vám vieme obratom vypracovať nezáväznú cenovú ponuku kde budete vidieť cenové rozpätie všetkých stien z machu BEMOSS®